Anasayfa       İletişim                            
 


Ergenlik Ve Anatomik Gelişim
Ergenlik, çocukluktan çıkıp erişkinliğe geçiş sürecine verilen isimdir. Fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı ve büyüme çağının bir parçası olan bu döneminin başlangıç ve bitiş zamanlamaları tam olarak belirli olmamakla birlikte ergenlik 9-18 yaşlar arasındaki dönemdir. Hızlı büyüme ve gelişme bu dönemin en belirgin özelliğidir.

Bu süreçte yaşanan değişimler:
Kızlar ergenlik dönemine erkeklerden yaklaşık iki yıl daha erken girerler. Bu dönemde vücut
ölçülerinde hızlı artışlar gerçekleşir, boy yaklaşık olarak 18-20 cm arasında uzar. Kas ve yağ dokusundaki değişimlerle birlikte vücut hatları belirginleşir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de bu dönemde saç ve deride yağlanma, yüzde siyah nokta ve sivilceler oluşabilir.
Vücuttaki gelişime paralel olarak; göğüslerde de büyüme, cinsel bölgede ve koltuk altında kıllanma olur. Önceleri yumuşak çıkan kıllar süreçle birlikte sıklaşmaya ve kalınlaşmaya başlar.

Vücuttaki hızlı değişime paralel olarak, zihinsel düzeyde de gelişim gösterilir. Bir problem ya da konu farklı boyutlarından değerlendirilerek çözüme yönelik karar verilebilir. Ayrıca kendine özgü fikirlerin geliştirilmesi de bu dönemde görülmeye başlar.

Bu dönemde kızlarda görülen en önemli değişiklik adet görmenin başlamasıdır. Adet görme, belirli zaman aralıklarında kanama şeklinde gerçekleşir. Bu dönem “Regl ya da Menstrüasyon” olarak da adlandırılmaktadır. Bu dönemle ilgili detaylı bilgiyi Vücuduma Neler Oluyor?. Bölümünde bulabilirsiniz.

  Arkadaşıma Gönder   Yazdır   Önceki sayfa

Ana Sayfa Ürünler Kadın Sağlığı Eğlence Özel Gün Takvimi Çağla Kubat Üyelik SSS İletişim

 LKER 2008 2008        Kullanım Koşulları    Gizlilik Bildirimi    Site Haritası