Anasayfa       İletişim                            
 


Özel Gün Dostu: Çikolata
Regl dönemi öncesi kadınların başta çikolata olmak üzere tatlı ve diğer tüm şekerli yiyecekleri yemek istemesinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Östrojen kadına özel "uyarıcı" bir hormondur. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla iştah metabolizması uyarılır. Özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmeli ve glisemik indeksi (kan şekerini uyarıcı etkisi) düşük besinleri tercih etmelisiniz.

Gerginliğimiz arttığı özel dönemlerimizde en özel dostumuzdur Çikolata’dır… Ağzımıza bir iki parça atar atmaz kendimizi daha iyi hissederiz. Neden mi, çünkü çikolata phenethylamine (PEA)adlı bir madde içermektedir. Bu madde sinir sistemini uyarmakta ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Çikolatanın sayısız yararının yanında yüksek kalorili olması nedeniyle tüketimini belli bir limit altında tutmamız için önerilerimiz şöyle:

Tatlı ihtiyacını en aza indirmek için sıvı alımını artırmalıyız…
Açlık hissettiğiniz anların birçoğunda susuzluk yaşıyor olabilirsiniz. Tatlı kriziniz başlar başlamaz ilk olarak su ve bitkisel çaylara yönelmelisiniz. Bu durum sizde tokluk hissi yatacağı için tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz. Sütün yüksek oranda protein içermesi nedeniyle, kriz anlarında light sütlü kafeinsiz kahveler de içebilirsiniz.

Tatlıya karşı taze meyveler tercih etmeliyiz…
Meyve şekeri beyaz şekerden farklıdır. Meyve şekeri olan fruktoz, vitamin ve minerallerle birliktedir. Beyaz şekerde bulunan sakkaroz vücuda yabancı bir maddedir ve emilimi çok hızlıdır. Bu hızlı emilim, kandaki şekerin düşmesine neden olur. Kan şekeri düşünce insan çabuk yorulur, tekrar yeme isteği oluşur. Kişi kendini halsiz hisseder. Beyaz şeker ve şekerli besinler yerine meyve şekerinden ya da esmer şekerden faydalanmak daha sağlıklıdır. Ayrıca tatlı ihtiyacını bastırmak için hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları tercih etmelisiniz.  Arkadaşıma Gönder   Yazdır   Önceki sayfa

Ana Sayfa Ürünler Kadın Sağlığı Eğlence Özel Gün Takvimi Çağla Kubat Üyelik SSS İletişim

 LKER 2008 2008        Kullanım Koşulları    Gizlilik Bildirimi    Site Haritası