Anasayfa       İletişim                            
 


Adet döneminde sıkça sorulan sorular

Adet kanaması ne zaman başlar, kaç gün sürer?
Adet kanaması ayda bir olur. Son adet kanamasının ilk gününden, bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar olan dönemi kapsar. Adet döngüsü genellikle 28 gün olmakla birlikte 21 ile 35 gün arası adetin alt ve üst sınırlarıdır. Adet kanaması 3-7 gün sürer. İlk günlerde daha fazla olan kanama giderek azalır. Adet kanamalarının başladığı dönemlerde bu kanamalar her ay aynı şiddette olmayabilir. Bir ay daha fazla, diğer ay çok daha hafif olabilir.

Adet günlerinde ne kadar kan kaybedilir?
Adet kanaması esnasında 20 – 80 mililitre arasında kan kaybı olur.

Adet aralıklarının kısa olması ne anlama gelir?
Stres, bazı tip egzersizler ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler nedeniyle, adet aralıkları 21 günden daha kısa sürebilir. Bu durumda hekime başvurarak kontrolden geçmek gerekir. Fazla kanama, kansızlığa neden olur. Adet kanamalarının kaç günde bir olduğunu, kanamanın kaç gün sürdüğünü, kanama miktarını not etmeniz; hekime başvurduğunuzda size yardımcı olur.

Bir ay adet görmemek sorun mu?
Stres, hastalık, kilo kaybı gibi nedenlere bağlı olarak birkaç ay adet görmeyebilirsiniz. Bu durumda hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Adet döneminde hangi ürünler kullanılmalı?
Adet dönemi enfeksiyonlara en fazla açık olunan dönemdir. Adet döneminde kullanılması tavsiye edilen en sağlıklı ürünler hijyenik pedlerdir. Bunlar, iç çamaşırınıza yerleştirdiğiniz emiciliği fazla ürünlerdir. Bunlar adet kanını emerek pedin iç katlarına alır. Emdikleri kanla ağırlaşan pedler çok sık aralıklarla değiştirilmelidir. Ürünler bölümümüzdeki uygun ürün secimi başlığını inceleyerek kendiniz için en uygun pedi seçerek, temiz, hijyenik ve rahat bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

Akıntılarda ped kullanılmalı mı?
Bayanların hijyenlerini her gün muhafaza etmeleri için günlük ped kullanılması önerilmektedir. Akıntınız eğer beyaz renkli veya şeffaf ise günlük ped kullanmanız kendinizi rahat ve güvende hissetmeniz için önemlidir. Akıntı beraberinde kötü koku, idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar varsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.  Arkadaşıma Gönder   Yazdır   Önceki sayfa

Ana Sayfa Ürünler Kadın Sağlığı Eğlence Özel Gün Takvimi Çağla Kubat Üyelik SSS İletişim

 LKER 2008 2008        Kullanım Koşulları    Gizlilik Bildirimi    Site Haritası