Anasayfa       İletişim                            
 


Adet döneminde vücuduma neler oluyor?
İlk adet görme, ergenliğe geçişle birlikte 9- 16 yaş arasında gerçekleşir. Belirli zaman aralıklarda gerçekleşen adet döngüsü “son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı” tanımlar. Bu süre 21 ile 35 gün arasında değişmekle birlikte, ortalama 28 gündür. Her adet dönemi, üç ila yedi gün arasında değişir, bu günlerde görülen kanama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte günde ortalama dört ped değiştirecek kadar kanama normaldir.
 
Adet dönemi öncesinde başlayan gerginlik hali, adetten 1 hafta, 10 gün önce ortaya çıkar. Bu gerginlik durumu ortalama olarak kadınların %40’ında belirgin olarak görülmektedir. Gerginliğin yanında bazı bayanlarda duygusal (huzursuzluk, öfke, konsantrasyon bozukluğu, olumsuz düşünme gibi) ve fiziksel değişimler (baş ağrısı, sinirlilik, vücudun su toplaması, şişkinlik, ciltte değişiklikler, uyku bozuklukları, yorgunluk gibi) yaşanabilir.
 
Ortalama 28 günden oluşan bu döngüde vücudumuzda ve yumurtalıklarımızda yaşananları gün bazında şu şekilde özetleyebiliriz:

1. gün; Rahmin iç yüzeyindeki dokular adet kanaması şeklinde dışarı atılır. İlk gün, ostrojen hormonu en düşük seviyededir. Adet kanamasının başladığı ilk iki gün bel ve kasık bölgesinde sancı olabilir.

2–5.gün arası; Ostrojen üretimi başlar. Yumurtalıklardaki yumurtalardan biri tekrar gelişmeye başlar. Bu dönemde adet kanaması giderek azalır.

6. gün; Kanama durur, yumurtalıktaki folikül adı verilen kese içinde bulunan yumurta büyümeye devam eder.

7-12. gün arası; Yumurtayı içinde bulunduran kese büyür, östrojen üretimi devam eder. Rahmin iç tabakası kalınlaşır.

13-14. gün arası ovulasyon (yumurtlama); Olgunluğa erişen yumurta yumurtalıklardan salınır. Bu dönemde gebelik gerçekleşebilir. Yumurtlamanın olduğu günlerde karnın alt kısmında ve kasıklarda hafif ağrı olabilir.

15-18. gün arası; Yumurtalıklardan bırakılan yumurta tüpler aracılığı ile rahme gelir. Bu arada östrojen düzeyi düşer ve yumurtalıklardan progesteron adı verilen hormon salınır.

19-20. gün; Rahim gebeliğe hazırdır. Progesteron hormonu rahim iç tabakasının kalınlığını arttırır. Premenstruel sendroma da sebep olan bu hormon duygusal değişikliklere ve ciltte bozukluklara sebep olur.

21-28.gün arası; Progesteron ve östrojen yüksekliği devam eder. Bunlar göğüslerde ağrı ve hassasiyete, şişkinlik hissiyatına, belirli gıdalara karşı aşırı istek duyulmasına sebep olur. Yumurta döllenmediği zaman gebelik oluşmaz, progesteron ve östrojen düzeyi azalır ve adet başlar.  Arkadaşıma Gönder   Yazdır   Önceki sayfa

Ana Sayfa Ürünler Kadın Sağlığı Eğlence Özel Gün Takvimi Çağla Kubat Üyelik SSS İletişim

 LKER 2008 2008        Kullanım Koşulları    Gizlilik Bildirimi    Site Haritası